Krupp Davası'nda tarihi karar

ASLI KAYABAL / AÇIK GAZETE İTALYA - Torino 2 numaralı ceza mahkemesi 2007 yılında Alman Thyssen Kruup’un Torino’daki fabrikasındaki tanklardan sızan kızgın yağla yanarak can veren 7 işçinin ‘kasten ölümüne neden oldukları’ gerekçesiyle yargılanan fabrikanın üst düzey altı yöneticisine 16 yıl hapis cezası verdi.
16.04.2011

Kazada yakınlarını kaybedenler mahkeme sonucunu “Adalet yerini buldu.” diye yorumlarken, savunma avukatları karara şaşırdıklarını söyledi.

İtalya’da geçtiğimiz salı günü Temsilciler Meclisi’nde onaylanan ve görülen davaların en kısa sürde sonuçlandıırlmasını öngören yasa önerisinin onaylanması nedeniyle düşebilecek davalar arasında gösterilen Torino Yhyssen Krupp davasına bakan mahkeme, hemen karar alarak fabrikanın yöneticilerine ceza yağdırdı.

Yargıç Iannabelli’nin başkanlık ettiği mahkeme heyeti favrıkanın Alman yöneticisi Harald Espenhahn’i 16 yıl hapis cezasına çarptırırken, kazada sorumlulukları olduğuna karar verilen diğer beş yönetici de 9 ila 13.5 yıl arasında değişen cezalara çarptırıldı.

Torino mahkemesinin aldığı tarihi kararda Thyssen Krupp’un İtalya’daki fabrikasının Alman yöneticisi Harald Espenhahn’a en üst düzeyde öngörülen 16 yıl hapis cezası verilmesi oldu. Mahkeme heyeti, çokuluslu Alman fabrikasının yöneticisi Espenhahn’in Torinodaki fabrikanın işçiler açısından çok büyük riskler taşımasına karşın fabrikanın faaliyete devam etmesine gözyumduğu sonucuna vardı . Kararda Espenhahn’in gerekli güvenlik önlemlerini almak amacıyla adım atmadığı, 800 nin avrolük bit bütçe gerektiren ve çıkabilecek bir yangına otomatik olarak müdahale edecek bir altyapı sistemi kurmaktan kaçındığına da vurgu yapıldı. Mühendis yönetici Espenhahn’in insan yaşamından çok maddi çıkar kaygısı taşıdığı da ifade edildi.

 orijinal haber:http://www.acikgazete.com/editorden/2011/04/16/krupp-davasi-nda-tarihi-karar.htm?aid=41113