KADINLAR günü ! !

08.03.2012

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sevgililer günü muamelesi yapıldığı bir dönem yaşıyoruz. Olayın politik, iş güvencesi, iş güvenliği ve yangınla olan ilişkisi bağlamında hatırlanmasında, unutulmamasında fayda olabilir kabilinden kısa arka planını aşağıda aktarıyorum. 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.Kadın dostlarımız anısına
 
Serkan Küçük

Arme Araştırma Risk Yön. Müh.Eğitim ve İstisnai Dan. Hiz. Ltd. Şti.
Türkocağı Cad No:3 K:4 Cağaloğlu / İst
T:0212 5198630/31 F:02125149579
www.armetr.com / www.armeakademi.com


  iSMET AK'ın yazısı:
 

8 Mart 1857’de New York’da büyük çoğunluğu kadın 40.000 dokuma işcisi, bugünün standartlarıyla “insanlık dışı“ olarak nitelendirilebilecek çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve başladı.

Kendileri için ama belki de daha fazla çocukları için yaşanabilir bir hayat istiyorlardı.

Çok sert karşılık gördüler.

Çünkü kadınların çocukları için birşey istediğinde, işlerin ciddileşebileceğini biliyorlardı.

Saldırıya uğradılar. Fabrikalarına kilitlendiler.

Çıkış sebebi bugün bile bilinmeyen bir yangında öldüler...

Ölen 129 işçinin cenaze törenine 100.000 kişi katıldı.

Sonra neredeyse yarım yüzyıl unutuldular. Hafızalarda beklediler.

Ancak 1910’da Danimarka’da toplanan 2. Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında, Kadın Hakları Hareketini onurlandırmak amacı ile, 1857’de ölen 129 insanın anısına 8 Mart Gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması kabul edildi.

Sonra yine beklediler.

Kadınların kendilerinin ve çocuklarının hayatlarının biraz daha iyi olması için canlarını verdikleri o günden ancak ve ancak 118 yıl sonra, Birleşmiş Milletler 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Bugün 8 Mart, aslında 155 yıldır süren bir özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün ...

O 129 kişi ise hala hafızalarımızda... Hala hatırlanıyorlar... Hala bize hatırlatıyorlar:

Dayanışmanın ne demek olduğunu... Umudun ne demek olduğunu.. Bir araya gelinirse kendimiz için olmasa bile çocuklarımız için birşey değiştirebeleceğimizi... hala hatırlatıyorlar.

Ve bekliyorlar hafızalarımızda... ilk günkü umutları ile...

Kadının bereket olduğunu,

“tabiat ana” olduğunu,

Anne olduğunu,

tutku olduğunu,

yaşamın kaynağı olduğunu,

özgür olduğunu,

eşit olduğunu ...

hiç unutmadan yaşayacağımız zamanın gelmesini bekliyorlar.

O 129 kişinin anısında , birkez daha bu gezegen üzerinde yaşamış, acı çekmiş, emek harcamış, mutluluk vermiş, yaşam vermiş, tüm dünya kadınlarının önünde saygıyla eğiliyoruz.

Çünkü biliyoruz ki bu dünyada kadın olmak zor... ama bu topraklarda kadın olmak ... daha da zor.!!!

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

 Bir alintidir –  08.mart.2012 - ismet AK