'den          19 Kasım 2014

Fabrikada buhar kazanı patladı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada buhar kazanı patladı, 2 kadın işçi yaşamını yitirdi. Patlamanın, kazanın emniyet ventilindeki bir arızadan yaşandığı iddia edildi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada buhar kazanının patlaması sonucu 2 kadın işçi yaşamını yitirdi, 5’i ağır 17 işçi yaralandı.  Yakup Arıkan’a ait Beyaz Endüstriyel Tekstil Yıkama Fabrikası’ndaki patlama dün Sabah saat 08.30’da meydana geldi. Çamaşırhanedeki buhar kazanının patlamasıyla ortalık savaş alanına döndü. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Patlamada ikisi de 45 yaşında olan Nurten Uyar ve Mediha Ünsal adlı işçiler olay yerinde can verirken yaralılar çeşitli hastanelere sevk edildi. Uyar ile Ünsal’ın cenazeleri ise olay yerinden alınarakAntalya Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

Adli ve idari soruşturma
Yaralılardan Döndü Atik ve Saniye Beyaz’ın Antalya Özel OFM Hastanesi’nde, Murat Koçer, Ayşe Güneş, Ayşe Erbil, Yaşar Kapar ve Ali Cin’in";Üniversitesi Hastanesi’nde, Can Ercan, Ayşe Koçtürk ve Fatma Aksoy’un ise Antalya eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavilerinin sürdüğü yaralılardan 5’inin durumunun ağır olduğu kaydedildi. Diğer yaralıların ise ilk tedavilerinin ardından taburcu edildiği aktarıldı.
Antalya Valisi Muammer Türker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel patlamanın meydana geldiği fabrikaya ayrı saatlerde gelerek incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Vali Türker, gecikmeden olaya müdahale edildiğini belirterek, “Yaralıların çoğunluğu kadın, 5’inin durumu ağır. İki müfettiş olay yerinde. İlgili bakanlıkların temsilcileri ve OSB yetkilileri burada yaptıkları incelemeyle patlamanın nedenini ortaya çıkaracak. Hem adli hem idari soruşturma yürüyor” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de “Savcımız olay yerinde araştırma yapıyor. Eksiklik varsa gereği mutlaka yapılacaktır. Devletimizin yetkilileri gerekli çalışmayı yapacak” diye konuştu.

Eksikler raporlanmış
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli, olay yerinde yaptıkları incelemede ilk belirlemelere göre patlamanın buhar kazanının emniyet ventilinde meydana gelen bir arızadan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.
MMO Antalya şubesi teknik ekibi olarak geçen ocak ayında ilgili kazanı periyodik kontrolden geçirdiklerini belirten Büyükeşmeli şunları söyledi: “Üzerinde gördüğümüz birkaç eksik noktayı belirterek raporlandırdık. Şu an teknik ekibimizle bir ön çalışma yaptık. Bu çalışma neticesinde bizim raporumuzda da öngördüğümüz konuları inceledik. Burada ilgili parçalarda gerekli araştırma, gerekli testler yapılacak. Fakat bizim ön düşüncemiz kazanın işletme esnasında su seviyesinin düştüğü, dolayısıyla susuz kalmasından sonra yapılması gereken kazanın soğutularak işletmeden çekilmesi yerine, muhtemelen su verilerek kazanın aşırı ısınması ve patlama gerçekleştiği yönünde. Uzman arkadaşlarımızla birlikte bu tespiti yaptık.”


orijinal haber:"http://www.haberler.com/tamir-icin-icine-girdigi-beton-mikserinde-oldu-6699755-haberi/"