Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/asansor-iscilerle-birlikte-yere-gundem-2187669/
Asansör işçilerle birlikte yere çakıldı
ESENYURT’ta 32 katlı konut inşaatının yük asansörü, henüz bilinmeyen bir nedenle 23’üncü kattan zemine çakıldı. Asansörde bulunan 3 işçi olay yerinde hayatını kaybetti.

İş kazasına ilişkin şantiye şefi ve iş güvenliği uzmanının da arasında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı

Asansör faciası, saat 12.30 sıralarında Esenyurt, Hadımköy Hoşdere yolu üzerindeki 32 katlı konut inşaatında meydana geldi. İddiaya göre, Ağrı’dan 3 ay önce gelen Yasin Bakır (19), Şükrü Yaşar (21) ile Osman Yardımcı (17) inşaatta çalışmaya başladı. Yük asansörüne binen 3 işçi, 32 katlı inşaatın 23’üncü katına çıktı. Asansör henüz bilinmeyen bir nedenle yere çakıldı. Kazayı gören diğer işçiler durumu polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrolde 3 işçinin öldüğünü belirledi. Polis ekipleri inşaat çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Olay yeri inceleme polislerinin yaklaşık 3 saat süren çalışmalarının ardından Yasin Bakır, Şükrü Yaşar ile Osman Yardımcı’nın cesetleri Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Fayans ustaları olan işçilerin birbirleriyle akraba oldukları öğrenildi. Polis olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlattı.
CHP İstanbul Milletvekili ve İş Kazaları Araştırma Komisyonu üyesi Sibel Özdemir olay yerine gelerek bir açıklama yaptı. Ölen işçilerin isimlerini veren Özdemir, "Üç kardeşimiz maalesef burada yaşanan iş kazası nedeniyle, güvencesiz çalışmaları sonucu vefat etmişlerdir. CHP İş Kazalarını Araştırma Komisyonu olarak hemen alana geldik. Gerekli bilgiyi edinemeye çalışıyoruz. Sanırım inşaatın bir süre atıl kalması ve neticesinde malzemelerle ilgili sıkıntıların; yük taşımamasına rağmen insan taşıyan asansörlerin kullanılması sonucunda böyle bir acı olayla karşı karşıyayız" dedi.
Aynı inşaatta çalışan ölen işçi Yasin Bakır’ın ağabeyi Adem Bakır ise, "Asansörün bakımı yoktu, kontrolü yoktu. Yukarıdaki asansör de arızalı. Yukarıda kalmış. Askıda kalmış. Asansör daha önce birkaç kere düştü. Hiçbir asansörün yağı bile yok. Defalarca uyardım. Şantiyeye gittim. Güvenliğe gittim. İşi yetiştirmemizi istiyorlar. Biz de işi yetiştirmesek paramızı alamıyoruz" diye konuştu.