www.kafkasakademi.com'dan Alınmıştır. Orijinal Haber için:

Çerkes Ethem (Apoletsiz General)Kitabının yazarı Turgut Türksoy ile Söyleşi
MARJE TVden canlı Söyleşi icin TIKLAYIN

Aydın yaşadığı çağ'la hesaplaşabilen,doğruyu arayıp bulan ve paylaşandır. Yazar Turgut Türksoy'u sizlerle buluşturduk. Kendisine ve gündeme dair sorular yönelttik. İşte, ilginizi çekecek söyleşi:  31 Mart 2012 07:48

KA: Bize kendinizi tanıtırmısınız ?    

Turgut Türksoy: 1961 yılı Ankara doğumluyum; çeşitli dergi ve gazetelerde uzun süre çeşitli konularda yazı yazdıktan sonra ilk romanımı 2007 yılında çıkarttım. Şu anda yayınlanmış dört romanım bulunmaktadır. Bu romanlarım sırasıyla şunlardır: Ararat’ın Laneti - Çerkes Ethem: Apoletsiz General - Deniz: Güneşin Çocukları ve Dilruba. Aynı zamanda Bencekitap Yayınları’nda editörlük yapmaktayım.

KA: Malum bizde yazılıdan ziyade sözel aktarımlı kültürümüz var.Yazma arzusu nasıl oluştu.Bunu kültürümüze yönelik nasıl yorumlarsınız ?

Turgut Türksoy: Yazmaya uzun süren mahkûmiyet yıllarım sırasında başladım. Orada zaman çoktu ve yapacak pek bir iş yoktu. Ben, zaten çok okuyan birisiydim; bazı okuduklarımı beğenmeyince, ‘kendim yazayım bari’ dedim ve kâğıda kaleme sarıldım. Bir de karşı karşıya kaldığım haksızlıkları başka insanlar da duysun istedim.

KA: Bir de şöyle bir soru yöneltmek istiyorum; Neden Çerkes Ethem ?

Turgut Türksoy: Kendisi de haksızlığa uğramış birisi olarak, tarihte haksızlığa uğramış kişi ve toplumları yazmaya karar vermiştim. Ethem Bey’in yaşamını ve ona yapılan ihaneti öğrenince, onun yaşamını yazmayı neredeyse bir görev olarak gördüm. Uzun bir araştırma döneminin ardından da yazmaya başladım.

KA: Gündeme dair neler söylemek istersiniz ?

Turgut Türksoy: Benim gündemimde genellikle tarihi kişiler ve olaylar vardır. Çünkü günümüzde yaşadığımız sorunların temelleri hep geçmişte atılmış. Ethem Bey’e ve Çerkeslere reva görülen muameleyi sürekli olarak gündemde tutmaya çalışmak, hâlâ en önemli uğraşlarım arasındadır. Çünkü bu ülke Ethem Bey’e ve Çerkeslere çok şeyler borçludur. Çerkes olmayan bir yazar ve aydın olarak, atalarımın yaptığı vefasızlık nedeniyle utanç duyuyorum ve durumun düzeltilmesi için kendimce bir mücadele veriyorum.

KA: Sizi şu anda meşkul eden yoğun çalışmalarınız yahut eklemek istedikleriniz varsa..

Turgut Türksoy: Şu an, yeni romanımı yazmanın dışında, Çerkes Ethem kitabımın hem yeni baskısı için, hem de Rusçaya, Arapçaya ve Kafkas dillerine çevrilmesiyle uğraşıyorum. Tabii bir de yıllardır uğraştığım Çerkes Ethem filminin çekilmesi çalışmaları var; umarım çok yakın zamanda izleyicilerle buluşacağız.

KA: Söyleşi ve zaman ayırımınız için çok teşekkür ediyoruz.

Turgut Türksoy: Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar diler, sizin aracılığınızla tüm Çerkes kardeşlerime sevgiler sunarım.  

söyleşi çüyoko emrullah akbulat tarafından www.kafkasakademi.com için yapılmıştır.